Skip to content

37 Wiggins Street Unit 1Princeton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block28.02
Lot34.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class39
Description3S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,305
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
55%
Improvement Value:$265,400
45%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,681+5.9%
2024$8,196-17.7%
2023$9,958+0.8%
2022$9,881+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,305DeedBook 6492, Page 950Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$439,800
DeedBook 6149, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1910