Skip to content

18 Madison StPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$572,900
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block28.02
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,000
68%
Improvement Value:$237,700
32%
Total Assessment$749,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,965+5.9%
2024$18,847+3.1%
2023$18,285+0.8%
2022$18,143+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$572,900
DeedBook 5524, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1920