Skip to content

16 Madison StPrinceton, NJ 08540

Built 1907

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block28.02
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
78%
Improvement Value:$142,800
22%
Total Assessment$648,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,038+5.9%
2024$16,085+3.1%
2023$15,605+0.8%
2022$15,483+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 6147, Page 1166

Property Built

Built

Year Built: 1907