Skip to content

4 Willow StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1980

Last Sale Price
$712,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block28.03
Lot117
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
61%
Improvement Value:$256,600
39%
Total Assessment$656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,485+5.9%
2024$16,507+1.5%
2023$16,258+0.8%
2022$16,132+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$712,000
Sq Ft2,112DeedBook 6387, Page 663Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 6271, Page 1102Recorded12/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1980