Skip to content

5 Madison StPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block28.03
Lot47.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,309
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,500
66%
Improvement Value:$194,300
34%
Total Assessment$571,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,227+5.9%
2024$14,375+3.1%
2023$13,946+25.7%
2022$11,098+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 6351, Page 744Recorded12/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910