Skip to content

47 Wiggins StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block28.03
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class47
Description2S F G2
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
56%
Improvement Value:$256,300
44%
Total Assessment$582,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,507+5.9%
2024$14,639+17.5%
2023$12,456+0.8%
2022$12,359+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,520DeedBook 6451, Page 1157Recorded8/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900