Skip to content

36 Moore St Unit 16Princeton, NJ 08542

Built 2005

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block28.03
Lot65.26
QualifierC16
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class37
Description16 OF 16 APT
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage722
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
73%
Improvement Value:$78,900
27%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+5.9%
2024$9,148+19.5%
2023$7,656+1.3%
2022$7,558+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft722DeedBook 6364, Page 540Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft722DeedBook 6260, Page 507Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft722DeedBook 6202, Page 1473Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6151, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 2005