Skip to content

1 Willow StPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block28.03
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class27
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,500
83%
Improvement Value:$71,300
17%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009+6.1%
2024$10,379+3.2%
2023$10,062+0.8%
2022$9,982+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900