Skip to content

20 Moore StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1870

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block28.03
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,000
76%
Improvement Value:$137,000
24%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,019+5.9%
2024$14,179+3.1%
2023$13,756+0.8%
2022$13,649+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5945, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1870