Skip to content

46 Park Place Unit#1Princeton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 21, 2014

Property Information

Block28.03
Lot82.12
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO 1ST FLR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage494
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,300
84%
Improvement Value:$51,600
16%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+5.9%
2024$8,369+3.1%
2023$8,119+0.8%
2022$8,056+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft494DeedBook 6194, Page 724Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920