Skip to content

46 Park Place Unit#3Princeton, NJ 08542

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$662,000
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block28.03
Lot82.32
QualifierC06
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO 3RD FLR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,500
80%
Improvement Value:$82,400
20%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+5.9%
2024$10,556+3.1%
2023$10,241+0.8%
2022$10,162+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$662,000
Sq Ft1,824DeedBook 6602, Page 1223Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6411, Page 1534Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6120, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1920