Skip to content

71 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block3.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class21
Description2S B G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,737
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$762,000
46%
Improvement Value:$895,000
54%
Total Assessment$1,657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,126+5.9%
2024$41,657+3.1%
2023$40,414+0.8%
2022$40,099+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

From:

To:

Sq Ft3,737DeedBook 6250, Page 1505Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$2,375,000
DeedBook 5626, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1928