Skip to content

77 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1,410,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block3.01
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description2S B G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,077
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,200
63%
Improvement Value:$460,000
37%
Total Assessment$1,250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,293+5.9%
2024$31,430+3.1%
2023$30,492+0.8%
2022$30,255+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,410,000
DeedBook 4952, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1956