Skip to content

85 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block3.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$772,500
67%
Improvement Value:$376,700
33%
Total Assessment$1,149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,603+5.9%
2024$28,891+3.1%
2023$28,029+0.8%
2022$27,811+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950