Skip to content

81 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block3.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,337
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$762,000
63%
Improvement Value:$445,500
37%
Total Assessment$1,207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,156+5.9%
2024$30,357+3.1%
2023$29,451+0.8%
2022$29,222+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,175,000
Sq Ft3,337DeedBook 6595, Page 1373Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$1,275,000
DeedBook 4960, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1960