Skip to content

41 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$614,500
Last Sale Date
Sep 28, 1987

Property Information

Block3.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class20
Description2 S F G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$789,000
60%
Improvement Value:$536,000
40%
Total Assessment$1,325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,556+5.9%
2024$35,455+3.1%
2023$34,397+0.8%
2022$34,129+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$614,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960