Skip to content

136 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$728,000
Last Sale Date
Apr 2, 2020

Property Information

Block3.02
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1SBNG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,851
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
61%
Improvement Value:$235,700
39%
Total Assessment$606,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,156+5.9%
2024$15,252+4.8%
2023$14,556+2.6%
2022$14,193+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$728,000
Sq Ft1,851DeedBook 6402, Page 1677Recorded4/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2487, Page 742