Skip to content

21 Wilson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block3.02
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,801
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,000
71%
Improvement Value:$230,300
29%
Total Assessment$794,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,155+5.9%
2024$18,083+3.1%
2023$17,544+0.8%
2022$17,407+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952