Skip to content

230 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block30.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class21
Description2 1/2S ST
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage3,879
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,000
46%
Improvement Value:$985,800
54%
Total Assessment$1,840,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,021+5.9%
2024$46,278+3.1%
2023$44,897+0.8%
2022$44,547+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 5345, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1900