Skip to content

69-71 Moran AvePrinceton, NJ 08542

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block30.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class45
Description2S B
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,740
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,300
77%
Improvement Value:$136,700
23%
Total Assessment$606,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,138+5.9%
2024$15,235+3.1%
2023$14,780+0.8%
2022$14,665+10.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,005

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6225, Page 1006Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940