Skip to content

18 Chestnut St 18-18 1/2Princeton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block30.01
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class47
Description2S F
Dwellings3
ZoningR4
Sq Footage2,752
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,500
64%
Improvement Value:$257,400
36%
Total Assessment$708,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,878+5.9%
2024$17,822+3.1%
2023$17,290+0.8%
2022$17,155+15.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 2844, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1900