Skip to content

12 Chestnut StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$951,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block30.01
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,482
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
66%
Improvement Value:$263,200
34%
Total Assessment$764,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,351+5.9%
2024$19,212+6.2%
2023$18,085+0.8%
2022$17,944+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$951,000
Sq Ft1,482DeedBook 6467, Page 1409Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$690,636

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 6200, Page 1159Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4084, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1910