Skip to content

25-27 Chestnut StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block30.02
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class47
Description2S F G
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,396
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
70%
Improvement Value:$222,200
30%
Total Assessment$740,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,472+5.9%
2024$18,382+3.1%
2023$17,834+0.8%
2022$17,695+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft2,396DeedBook 6405, Page 1623Recorded6/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900