Skip to content

41 Chestnut StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block30.02
Lot51.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class29
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,292
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
68%
Improvement Value:$175,700
32%
Total Assessment$547,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,585+5.9%
2024$13,769+3.1%
2023$13,358+0.8%
2022$13,254+17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,292DeedBook 6495, Page 1100Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 6237, Page 1163Recorded12/30/2015

Property Sale

Sale
$619,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 6202, Page 27Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$619,000
DeedBook 5166, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1900