Skip to content

43 Chestnut StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Jul 27, 2005

Property Information

Block30.02
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class19
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,480
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
59%
Improvement Value:$355,200
41%
Total Assessment$873,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,253+5.9%
2024$21,952+3.1%
2023$21,297+0.8%
2022$21,131+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook 5133, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1900