Skip to content

60 Pine StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1889

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block30.02
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,173
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$518,000
58%
Improvement Value:$370,400
42%
Total Assessment$888,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,541+5.9%
2024$22,224+3.1%
2023$21,561+0.8%
2022$21,393+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft3,173DeedBook 6587, Page 1309Recorded4/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1889