Skip to content

22 Pine StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1999

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Mar 11, 2013

Property Information

Block30.02
Lot75.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class29
Description2STDUPAS2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
56%
Improvement Value:$292,300
44%
Total Assessment$664,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,690+5.9%
2024$16,701+3.1%
2023$16,202+0.8%
2022$16,076-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 6166, Page 1575

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 5630, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1999