Skip to content

18 Pine StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$313,775
Last Sale Date
May 4, 2000

Property Information

Block30.02
Lot76.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class29
Description2S F
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,020
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
59%
Improvement Value:$249,800
41%
Total Assessment$615,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,149+6.0%
2024$15,231+4.8%
2023$14,530+0.8%
2022$14,415+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$313,775
DeedBook 3814, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1930