Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
244 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 6, 2014
Property Information
Block30.02
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140
Building Details
Building Class---
Description2S F
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$444,000
45%
Improvement Value:$537,700
55%
Total Assessment$981,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $26,143 | +5.9% |
| 2024 | $24,680 | +3.1% |
| 2023 | $23,944 | +0.8% |
| 2022 | $23,757 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.