Skip to content

92-94 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block30.03
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page140

Building Details

Building Class49
Description2S F
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,904
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
35%
Improvement Value:$752,700
65%
Total Assessment$1,163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,989+5.9%
2024$29,255+3.1%
2023$28,383+0.8%
2022$28,162+101.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6284, Page 1168Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$526,500
DeedBook 6025, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1900