Skip to content

5 Windy Top CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2021

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Dec 24, 2021

Property Information

Block3001
Lot1.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page30

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,428
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,100
35%
Improvement Value:$807,400
65%
Total Assessment$1,251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,327+5.9%
2024$31,463+3.1%
2023$30,524+180.9%
2022$10,866+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft3,428DeedBook 6470, Page 209Recorded1/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021