Skip to content

122 Linden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block31.01
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class18
Description2S CB G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,925
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
68%
Improvement Value:$199,300
32%
Total Assessment$627,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,705+9.2%
2023$15,300+0.8%
2022$15,181+2.0%
2021$14,880+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,090,000
Sq Ft1,925DeedBook 6564, Page 1648Recorded8/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948