Skip to content

112 Linden Lane NPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block31.01
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,484
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
37%
Improvement Value:$718,300
63%
Total Assessment$1,146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,526+5.9%
2024$28,818+3.1%
2023$27,958+0.8%
2022$27,740+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000
Sq Ft2,484DeedBook 6507, Page 1687Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 6360, Page 1313Recorded3/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 6299, Page 1730Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 6299, Page 1722Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 3183, Page 146