Skip to content

96 Linden Lane NPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 30, 1995

Property Information

Block31.01
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class47
Description2S B
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,016
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
69%
Improvement Value:$195,600
31%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,660+5.9%
2024$15,728+3.1%
2023$15,258+0.8%
2022$15,140+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2940, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1930