Skip to content

130 Hamilton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block31.01
Lot45.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class16
Description2 1/2 SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage640
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
75%
Improvement Value:$71,000
25%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+5.9%
2024$7,115+5.3%
2023$6,756+0.8%
2022$6,703+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft640DeedBook 6462, Page 1281Recorded11/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930