Skip to content

94 Linden Lane(Block 31.01 Lot 84)Princeton, NJ 08540

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 1997

Property Information

Block31.01
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$383+5.8%
2024$362+3.1%
2023$351+0.8%
2022$348+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900