Skip to content

155 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$1,025,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block31.02
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,187
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,600
44%
Improvement Value:$512,400
56%
Total Assessment$919,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,473+5.9%
2024$23,104+3.1%
2023$22,414+0.8%
2022$22,240-9.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,025,000
Sq Ft2,187DeedBook 6381, Page 1403Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,187DeedBook 6222, Page 1278Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6164, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1940