Skip to content

175 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1942

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block31.02
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,200
63%
Improvement Value:$233,700
37%
Total Assessment$637,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,987+5.9%
2024$16,037+3.1%
2023$15,558+0.8%
2022$15,437+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000
Sq Ft1,720DeedBook 6509, Page 1637Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$667,000
DeedBook 6153, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1942