Skip to content

103 1/2 Linden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block31.04
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,937
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
66%
Improvement Value:$220,000
34%
Total Assessment$648,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,083+5.9%
2024$16,127+3.1%
2023$15,646+0.8%
2022$15,524+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955