Skip to content

99 Linden Lane NPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Sep 9, 2009

Property Information

Block31.04
Lot12.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class28
Description2SSTG1 UNIT A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
71%
Improvement Value:$130,100
29%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,880+5.9%
2024$11,215+3.1%
2023$10,880+0.8%
2022$10,796+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 6016, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1930