Skip to content

212 Ewing StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1915

Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block31.04
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class16
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
79%
Improvement Value:$92,600
21%
Total Assessment$443,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,813+5.9%
2024$11,152+8.8%
2023$10,251+0.8%
2022$10,171+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915