Skip to content

204 Ewing StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block31.04
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class47
Description1.5S F
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,920
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,000
62%
Improvement Value:$218,900
38%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,230+5.9%
2024$14,378+10.3%
2023$13,032+0.8%
2022$12,930+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6173, Page 1764Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2561, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1970