Skip to content

214 Ewing StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 27, 2002

Property Information

Block31.04
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class18
Description1SFDG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
64%
Improvement Value:$196,400
36%
Total Assessment$545,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,524+5.9%
2024$13,711+13.0%
2023$12,139+0.8%
2022$12,044+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4330, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1930