Skip to content

109 Linden Lane NPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block31.04
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class15
Description1S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
89%
Improvement Value:$38,700
11%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+5.9%
2024$9,219+3.1%
2023$8,944+0.8%
2022$8,874+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945