Skip to content

145-147 Ewing StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1755

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block31.05
Lot86.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,454
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,000
23%
Improvement Value:$1,269,300
77%
Total Assessment$1,642,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,734+21.4%
2024$36,016+143.9%
2023$14,766+0.8%
2022$14,651+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,450,000
Sq Ft4,454DeedBook 6542, Page 55Recorded11/28/2023

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 6347, Page 871Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3938, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1755