Skip to content

152 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block31.05
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page127

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
54%
Improvement Value:$279,100
46%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882+5.9%
2024$14,994+16.1%
2023$12,919+0.8%
2022$12,819+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982