Skip to content

613 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$1,245,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block3101
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,314
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,400
36%
Improvement Value:$664,800
64%
Total Assessment$1,037,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,621+5.9%
2024$26,075+3.1%
2023$25,297+27.6%
2022$19,829+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,245,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 6412, Page 1838Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 3652, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1953