Skip to content

370 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block32.01
Lot171
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage---
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,128,000
40%
Improvement Value:$1,672,000
60%
Total Assessment$2,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,564+5.9%
2024$70,392+3.1%
2023$68,292+0.8%
2022$67,760+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0