Skip to content

20 Scott LanePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 20, 2010

Property Information

Block32.01
Lot197
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,896
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
60%
Improvement Value:$277,300
40%
Total Assessment$699,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,622+5.9%
2024$17,580+3.1%
2023$17,056+0.8%
2022$16,923+25.3%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 6039, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1951