Skip to content

366 Nassau Street(Block 32.01 Lot 213)Princeton, NJ 08540

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block32.01
Lot213
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage1,504
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
90%
Improvement Value:$54,000
10%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,019+5.9%
2024$14,179+3.1%
2023$13,756+0.8%
2022$13,649+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3316, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1900